محور آموزش فاضلاب استان سمنان شهروندخبرنگار

محور: آموزش فاضلاب استان سمنان شهروندخبرنگار سمنان شهرستان دانمان مسکن مهر فاضلاب

گت بلاگز وب‌گردی محلات پایتخت گل‌ و گیاه

اردیبهشت که از راه می‌رسد، فصل جلوه‌گری گل‌های صد رنگ در هر نقطه از این سرزمین قشنگ فرامی‌رسد؛ از دشت‌ها، بوستان‌ها و تپه‌ها گرفته، تا جشنواره‌هایی که مجموع

محلات پایتخت گل‌ و گیاه

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، جای جای کشور ما از ظرفیت هایی منحصربه فرد در زمینه های متفاوت انواع تولیدات زراعی و باغی، تاریخی، فرهنگی و طبیعی برخوردار است که می توان با استفاده از این ظرفیت ها، معرفی آن و ایجاد شرایط جذب گردشگر، زمینه رشد و توسعه آن منطقه را فراهم کرد.
خوشبختانه در یک دهه اخیر توجه مردم و مسئولان به این مهم جلب شده است طوری که اکنون شاهد برگزاری جشنواره هایی متعدد به منظور معرفی این ظرفیت ها در اقصی نقاط کشور در فصول متفاوت هستیم که بعضی از آنها همچون آیین گلابگیری در کاشان از دیرباز وجود داشته و اخیرا به صورت رسمی و همراه برنامه های خاص اجرا می شود، ولی بعضی همچون انواع جشنواره های زراعی و باغی نظیر جشنواره آلو، توت فرنگی، انار و جشنواره گل و گیاه محلات تقریبا در یک دهه اخیر باب شده است و توانسته توجه بسیاری را به سوی خود جلب کرده و تاثیری بسزا در توسعه گردشگری و اقتصادی آن مناطق داشته باشد.

عبارات مهم : برگزاری
برگزاری جشنواره گل و گیاه محلات با توجه به ظرفیت بالای این شهرستان در تولید گل و گیاه، از سال 79 در این شهرستان کلید خورد و تا سال 90 در 11 دوره متوالی برگزار شد و به گفته کارشناسان و مسئولان محلی، در همین بازه کوتاه توانست این شهرستان را از انزوا خارج کرده و تاثیر زیادی بر معرفی محلات، جذب گردشگری، درآمدزایی و رشد اقتصادی فرهنگی و اجتماعی این شهرستان کوچک داشته باشد.

البته این جشنواره در سال های 91 و 92 برگزار نشد، ولی احساس خلأ شدید آن جهت مردمی که از این راه جهت آنان اشتغال زایی شده است بود و همچنین مسئولانی که شاهد کم کردن ورود گردشگر در این دو سال به محلات و کم کردن درآمدزایی و رونق اقتصادی شهرشان شده است بودند، باعث شد برگزاری آن از سال 93 از سرگرفته شود.

نمایشگاهی؛ هم جهت تماشا و هم فروش
محلات امسال شاهد برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره گل و گیاه خود است که از عصر روز سه شنبه (5 اردیبهشت) و با رویکرد حمایت از تولید بومی و حفاظت محیط زیست شروع به کار کرد و تا فردا (8 اردیبهشت) در پایانه صادراتی گل وگیاه این شهر دایر هست. مجتبی ابراهیمی، دبیر پانزدهمین نمایشگاه گل و گیاه شهرستان محلات در گفت وگو با جام جم، به وجود چهار سالن اختصاصی در این نمایشگاه اشاره کرده و یادآور می شود که علاوه بر 50 تولیدکننده برتر شهرستان محلات، تولیدکنندگانی از بعضی شهرها چون رامسر و خمین نیز در نمایشگاه حضور دارند.

به گفته وی، در نمایشگاه گل و گیاه محلات، علاوه بر وجود فضای بزرگی جهت نمایش گل و گیاه، سالن هایی نیز جهت عرضه صنایع وابسته تولید گل و گیاه و همچنین عرضه مستقیم گل در نظر گرفته شده است هست.

افزایش درآمدزایی و اشتغال زایی
علی اکبر محمدامینی، معاون فرماندار محلات نیز درخصوص اهداف برگزاری نمایشگاه گل و گیاه این شهر به جام جم می گوید: در اجرای این نمایشگاه چند نشانه را دنبال می کنیم که بااهمیت ترین آن زیاد کردن فروش و درآمد تولیدکنندگان گل و گیاه از طریق شناساندن آنها به متقاضیان داخل کشور هست.

محمد امینی، شناساندن محلات به عنوان قطب تولید و فروش گل و گیاه های زینتی را نشانه دیگر نمایشگاه عنوان کرده و می افزاید: خوشبختانه تا حدی به این نشانه خود رسیده ایم؛ لیکن در دو سال اخیر، در اسفند تقریبا تمام تولیدات گلخانه هایمان به فروش رسیده و دیگر نمی توانستیم پاسخگوی نیاز مشتریان باشیم. برهمین اساس در سال گذشته نیز جهت 300 شهرداری در سطح کشور دعوت نامه فرستادیم که حضور آنها در نمایشگاه باعث شد حداقل با 45 شهرداری قرارداد فروش امضا کنیم.

جمعیت شهرستان محلات بیش از 50هزار نفر است و آن طور که معاون فرماندار محلات می گوید حدود 40 درصد این جمعیت در بخش گل و گیاه فعال هستند که از این 40 درصد نیز حدود 10 درصد در بخش صادرات فعالیت می کنند و بقیه نیاز داخل کشور را پوشش می دهند.

ارزآوری 12/5 میلیون دلاری
هم اکنون در شهرستان محلات بیش از 900 هکتار زیرکشت گل و گیاه زینتی وجود دارد و 400 واحد گلخانه ای، که به گفته محمدامینی، از این گستره تولیدی، هر سال 75میلیون گل شاخه بریده و 95 میلیون گل های گلدانی تولید و روانه بازار می شود.

این میزان گل تولیدی، علاوه بر این که نیاز بخش بزرگی از بازار گل داخل کشور را برآورده می سازد (که البته آمار دقیقی از درآمدزایی آن وجود ندارد) از بخش صادرات به خارج از کشور نیز ارزآوری خوبی دارد، طوری که در سال گذشته و براساس آمار گمرکات حدود 12/5 میلیون دلار ارزآوری به همراه داشته هست.

گل های محلات که به لحاظ تنوع و کیفیت رتبه اول را در کشور دارد، توانسته بازار خود را در کشورهایی چون ترکیه، افغانستان، اقلیم کردستان عراق، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی مثل قرقیزستان، گرجستان، ارمنستان، ترکمنستان و بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس بیابد و گلفروشی های این کشورها را در طول سال معطر به گل ایرانی کند.

رونق گردشگری با گل های محلات
جشنواره گل محلات علاوه بر تاثیر روبه رشدی که در زیاد کردن درآمد و اشتغال زایی محلاتی های مشغول در بخش گل و گیاه داشته، توانسته است از طریق زیاد کردن حضور گردشگران در محلات در ایام برگزاری نمایشگاه، به توسعه و رونق گردشگری این شهرستان هم کمک کند.

به گفته معاون فرماندار محلات، سال گذشته نزدیک 130 هزار نفر از نمایشگاه گل و گیاه این شهر دیدار کردند که این بازدیدکنندگان علاوه بر شهروندان استان مرکزی، از استان ها و مناطق مجاور این استان چون اصفهان، قم، کاشان، پایتخت کشور عزیزمان ایران و لرستان وارد محلات شده است بودند.

محمدامینی یادآور می شود که این گردشگران می توانند علاوه بر جشنواره از سایر نقاط دیدنی و بخصوص چشمه های آبگرم محلات نیز دیدار کنند، از همین رو درصدد هستیم زیرساخت های گردشگری محلات بویژه اماکن اقامتی (که اکنون با کمبود شدید روبه روست) را توسعه دهیم تا بتوانیم مدت وقت اقامت و حضور گردشگران در محلات را زیاد کردن داده و به دنبال آن اقتصاد محلات را توسعه و رونق دهیم.

منبع:جام جم
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: برگزاری | جشنواره | گردشگری | جشنواره | گردشگری | نمایشگاه | نمایشگاه | محلات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog