محور آموزش فاضلاب استان سمنان شهروندخبرنگار

محور: آموزش فاضلاب استان سمنان شهروندخبرنگار سمنان شهرستان دانمان مسکن مهر فاضلاب

گت بلاگز علمی پزشکی ارتباط تنگاتنگ ژنتیک در بروز آسیب‌های ورزشی ، این بیماری جان ورزشکاران را نشانه قرار می‌دهد

یک متخصص ارتوپد و جراح زانو در خصوص تازه‌های آسیب‌های ورزشی و نقش ژنتیک در آن‌ها توضیحاتی را ارائه داد.

ارتباط تنگاتنگ ژنتیک در بروز آسیب‌های ورزشی ، این بیماری جان ورزشکاران را نشانه قرار می‌دهد

ذبیح الله حسن زاده متخصص ارتوپد، جراح زانو و عضو مرکز تحقیقات تروما دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی گروه تحریریه سایت جوان؛ اظهار کرد: بدون شک امروزه ورزش نقش مهمی در سلامت افراد ایفا می کند و به عنوان یک صنعت در حوزه اقتصاد کارکرد دارد.
وی افزود: آسیب های ورزشی و تخصصی بودن ورزش ۲ مقوله بسیار مهمی هستند که امروزه کلوب های ورزشی سراسر دنیا نسبت به آن ها توجه خاص ای دارند. به گونه ای که در گزینش ورزشکار نهایت دقت را به خرج می دهند تا میزان آسیب پذیری وی به شدت کم کردن پیدا کرده و ورزشکار را جهت ورود به دنیای قهرمانی ورزش آماده می کنند.

عبارات مهم : پزشکی

این متخصص ارتوپد با بیان اینکه آسیب های ورزشی رخداد شایعی محسوب می شود و می تواند جهت همه افراد رخ دهد، عنوان کرد: این آسیب ها باعث حضور پیدا نکردن ورزشکار در میدان های ورزشی یا آسیب و از کار افتادگی دائمی آن ها می شود.
حسن زاده تاکید کرد: امروزه دانشمندان علوم پزشکی بر روی آسیب های ورزشی تحقیقات گسترده ای انجام داده اند. نتیجه های حاصل از این بررسی ها نشان می دهد که به منظور کم کردن آسیب ها باید در گزینش ورزشکار جهت هر رشته ورزشی همخوانی ژنتیکی مناسبی وجود داشته باشد. امروزه جهت کشف استعدادهای ورزشی در نوجوانان در مراکز آکادمیک و پیشرفته دنیا روی کد ژنتیکی نوجوانان مطالعات زیادی انجام می گیرد.
وی تصریح کرد: دانشمندان از بزاق دهان افراد جهت تعیین نوع DNA آن ها استفاده کرده و متوجه می شوند که بعضی از ورزشکاران جهت ورزش های سرعتی مانند دو میدانی یا شنا کد ژنتیکی مورد نیاز را ندارند.
این عضو مرکز تحقیقات تروما دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله افزود: مربیان ورزشی در ابتدای ورود افراد به هر رشته ورزشی و گزینش استعدادهای نوجوانان تلاش می کنند علاوه بر آموزش و تغذیه در گزینش کد ژنتیکی مناسب جهت آن ها هم دقت مورد نیاز را به خرج دهند. لیکن مشاهده شده است که بسیاری از ورزشکاران به علت نداشتن کد ژنتیکی مناسب در میدان های ورزشی دچار فوت ناگهانی یا در سال های اوج خود به آسیب های جدی مبتلا شده است و میدان ورزشی را ترک کرده اند.
حسن زاده گفت: مطالعات و یافته های تازه پزشکی حاکی از آن است که در مراکز ورزشی روی دستکاری ژنتیکی و گزینش ژنتیک افرادی که آسیب پذیری رباط های صلیبی در زانو و مچ پا یا پارگی های عضلانی و تاندونی کمتر مرسوم بوده، تحقیقات متعددی صورت گرفته هست؛ بنابراین پرسشها اخلاقی نیز به دنبال این قضیه وجود داشته که آیا می توان ورزشکار را در ابتدای سنین آموزش، تربیت و کادر سازی ورزشی تحت دستکاری ژنتیکی قرار داد.
وی با بیان این که “کاردیومیوپاتی قلبی” علت ۳۰ درصد فوت ناگهانی ورزشکاران هست، گفت: دراین بیماری حجم عضلانی قلب زیاد کردن پیدا می کند همچنین عارضه کم خونی داسی شکل نیز در این گروه از افراد رخ می دهد. این اختلال افراد را دچار آسیب های عضلانی کرده یا منجر به فوت سلول های عضلانی آن ها می شود.
این متخصص ارتوپد و جراح زانو یادآور شد: امروزه جهت پیشگیری از وارد شدن آسیب به ورزشکاران در ابتدا و حین ورزش علاوه بر بررسی کد ژنتیکی و معاینه سلامت، یک پرونده پزشکی مناسب را جهت آن ها تدوین کرده و بر اساس آن بر سلامتی این گروه از اشخاص نظارت می کنند.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: پزشکی | عضلانی | تحقیقات | ورزشکار | ورزشکاران | رشته ورزشی | آسیب های ورزشی | رباط صلیبی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog